Zamfara: Full List Of 35 APC Candidates Sacked By Supreme Court
APC

The Supreme Court on Friday shocked the All Progressives Congress (APC) as it sacked all its elected candidates in Zamfara State barely five days to the swearing-in of politicians who emerged victorious in the 2019 general election.

The party had what it considered a clean sweep in Zamfara, but on Friday, the highest court in the land awarded the ruling party’s votes to the Peoples Democratic Party (PDP).

Advertise With Us

The internal crisis that prevented the party from holding primary elections is seen as the reason for this massive loss.

Overall, APC lost seven house of representatives seats, three senatorial positions, 24 house of assembly seats, and governorship.

Below is a full list of those affected  by the ruling:

SENATE

  • Tijjani Yahaya, Zamfara north
  • Aliyu Bilbis, Zamfara central
  • Abdulaziz Yari, Zamfara west

HOUSE OF REPS

  • Muhammad Ibrahim    Birnin-Mogaji Kaura-Namoda/Birnin Magaji federal constituency
  • Husaini Moriki               Shinkafi/Zurmi federal constituency
  • Rikiji Garba                     Gusau/Tsafe  federal constituency
  • Zubairu Bungudu           Bungudu/Maru federal constituency
  • Sharu Anka                      Anka/Talata Mafara federal constituency
  • Muhammad Rini            Bakura/Maradun federal constituency
  • Bukkuyum Jibo              Gummi/Bukkuyum federal constituency

STATE HOUSE OF ASSEMBLY

  • Abubakar Kaura – Kaura Namoda south constituency
  • Kabiru Moyi – Birnin Magaji constituency
  • Yusif Moriki – Zurmi East constituency
  • Mannir Aliyu – Zurmi west constituency
  • Shehu Maiwurno – Shinkafi constituency
  • Aliyu Abubakar – Tsafe East constituency
  • Aminu Danjibua – Tsafe West constituency
  • Dalhatu Magami – Gusau East constituency
  • Sanusi Liman – Gusau West constituency
  • Ibrahim Hassan – Bungudu East constituency
  • Yakubu Bature – Bungudu West constituency
  • Ibrahim Habu – Maru North constituency
  • Haruna Abdullahi – Maru south constituency
  • Mustapha Gado – Anka constituency
  • Isah Abdulmumini – Talata Mafara North constituency
  • Aliyu Kagara – Talata Mafara South constituency
  • Mohammed Sani – Bakura constituency
  • Yahaya Shehu – Maradun 1 constituency
  • Yahaya Abdullahi – Maradun 2 constituency
  • Aliyu Gayari – Gummi 1 constituency
  • Aminu Falale – Gummi 2 constituency
  • Yahaya Jibrin – Bukkuyum North constituency
  • Tukur Dantawasa – Bukkuyum South constituency
  • Lawan Liman – Kaura Namoda North constituency